Чи мають право колектори дзвонити родичам, знайомим боржника, третім особам?

Багато громадян України, які коли-небудь взяли кредит, і прострочили його, тобто не внесли плановий платіж по кредиту стикаються з колекторами, які можуть бути підрозділом банку, МФО або працювати на аутсорс в інтересах кредитних організацій, а також можуть викупити борг повністю і працювати в своїх інтересах.

На практиці колектори в Україні не є незаконною діяльністю, але і не регулюється законом – хоча незабаром планується прийняття закону регулюючу діяльність колекторів.

При простроченні боргу колектори починають дзвонити Вам, родичам, знайомим, сусідам, на роботу, а можуть дзвонити і не знайомій Вам людині, тому, що Ви поміняли телефон і його придбав хтось у оператора. Багатьох цікавить питання: чи можуть колектори дзвонити і набридати знайомим? – відповідь тут і так і ні, яка залежить від безлічі нюансів. У будь-якому випадку борг Вам ніхто не пробачить і кращий спосіб позбутися від дзвінків погасити борг або пере кредитуватися в іншій компанії, наприклад Рекредіт – яка спеціалізується на рефінансуванні мікропозик.

 

Чи можуть банки дзвонити родичам?

Згідно із законодавством банки можуть дзвонити Вашим родичам або знайомим тільки в разі, якщо вони є поручителями по кредиту. Якщо вони не є поручителями, то дзвонити знайомим можуть тільки в разі, якщо вони дозволили обробку своїх персональних даних. На практиці поки немає інцидентів про відповідальність за порушення обробки персональних даних.

Насправді банку не дуже вигідно дзвонити родичам і набридати їм, так як вони є також їх клієнтами або потенційними клієнтами і банк дорожить своєю репутацією. Банку набагато вигідніше стягнути борг через суд при великій сумі заборгованості або передати стягнення боргу на колекторів, що не зіпсує їх репутацію.

Чи мають право МФО дзвонити знайомим?

Без згоди знайомих МФО не можуть дзвонити їм. На практиці якщо вони подзвонять, то відповідальності ніякої не несуть і дзвонять із задоволенням, тому що це в рази покращує ймовірність повернення Вами боргу.

Поки немає відповідного законодавства, яке притягає до відповідальності за такі дзвінки, МФО буде дзвонити знайомим.

Відзначимо, що держава при регулюванні діяльності думає не тільки про знайомих, а й про кредитні компанії, так як вони платять податки в бюджет України і таким чином розвивається економіка. Якщо вона прийме закон який забороняє дзвонити родичам, то всі кредитні компанії підкрутять свої математичні моделі і стануть більш вимогливими до видачі позики.

МФО, Банки, Колектори дзвонять родичам, сусідам, що робити?

Якщо колектори дзвонять родичам, сусідам, знайомим з приводу Вашого боргу (як вони дізнаються номери телефонів читайте тут), то швидше за все Ви не відповідаєте на їхні дзвінки або дуже довго не погашаєте кредит. Щоб припинити такі дзвінки найпростіший спосіб погасить кредит або скористатися послугою рефінансування кредиту в іншій організації.

 

Якщо у Вас немає можливості оплатити борг і Вам не дають кредит для рефінансування, то можете домовитися з кредитної компанією про реструктуризацію боргу, тобто продовження терміну дії кредитного договору на нових умовах.