Що буде якщо не платити кредит в Україні?

Кредити в Україні, як і в усьому світі, є невід’ємною частиною економіки і їх діяльність регулюється державою. Гроші, які видаються у вигляді кредиту не беруться з нізвідки, а надаються інвесторами або беруться в позику у іншої фінансової установи, банку або НБУ. Фінансовий інструмент «кредит» сприяє зростанню економіки і держава підтримує даний інструмент, так як вона зацікавлена, щоб економіка розвивалася, росли доходи громадян, збільшувалися надходження до бюджету. Але державі також вигідно, щоб населення країни не потрапляло в нескінченну боргову яму. Тому на законодавчому рівні дана сфера регулюється в урахуванням інтересів усіх сторін.

Якщо Ви не заплатили офіційно взятий кредит, то Вам в будь-якому випадку доведеться його повертати, причому з відсотками. Якщо у Вас не велика прострочення, то Ви можете пере кредитуватися в іншій компанії під 0,01%, щоб виграти час для погашення боргу без нарахування відсотків і штрафних санкцій.

 

Зміст приховати

Що буде, якщо не заплатити за кредит (банку, МФО)? – Дії кредитора!

Якщо Ви не заплатили за свій кредит, то кредитор буде діяти з метою, щоб Ви повернули борг. Причому, його дії законодавчо дозволені (пройшли вже ті часи, коли колектори діють поза законом). В даному пункті розглядаються дії при без заставній позику.

Телефонні дзвінки Вам і Вашим родичам.

Як кредитори, так і їх представники – колектори, можуть Вам дзвонити і нагадувати про борг. В Україні законодавство тільки починає регулюватися і поки колектори можуть Вам дзвонити в будні дні з 8 ранку до 22:00. Кількість дзвінків поки не регулюється, але з досвіду сусідніх країн прийде все до того, що дзвінки будуть обмежені в кількості в день, тиждень, місяць.

Також кредитори можуть дзвонити Вашим родичам і друзям, навіть, якщо Ви не залишали їх номери телефонів. Колектори самі дізнаються номери родичів. Але Вашим знайомим вони можуть дзвонити з метою, щоб знайти Вас, наприклад якщо Ви не берете трубку. Кредитори не мають права розголошувати суму боргу і іншу точну інформацію, якщо контактна особа не є поручителем по позиці.

Смс розсилки.

Смс нагадування про борг також можуть надсилати Вам і Вашим знайомим. Тільки якщо Вам буде приходити повідомлення з проханням про погашення боргу в розмірі … (точна цифра), то Вашим знайомим з проханням передати інформацію Вам про існування боргу. Повірте Вас дістануть так Ваші знайомі, що Ви самі захочете повернути борг якомога раніше.

Письмове звернення поштою.

Крім дзвінків і смс повідомлень, колектора також надсилають листи звичайною поштою. Всі ці дії вони роблять, щоб Ви повернули борг якомога швидше і це дозволено законодавством або не заборонено як мінімум.

Продаж боргу колекторам або використання послуг підряду.

Кредитор може скористатися послугами колекторів абсолютно законно. Він може продати борг або найняти їх в якості підрядника. Робить це кредитор, щоб уникнути репутаційних втрат. Погодьтеся, адже якщо Вам телефонують колектора і дістають, то весь негатив Ви будете вихлюпувати на них, а не на кредитора.

Продаж боргу.

Продаж боргу колекторам – це повністю законий продаж, який здійснюється за договором факторингу. Це означає, що кредитор після цього не має ніякого до Вас відношення, а право вимоги боргу переходить до іншої компанії. Ця компанія, має законне право вимагати з Вас борг і подавати в суд. Кредитори продають борг за позиками, які на їхню думку безнадійні і за суму менше ніж тіло кредиту. Роблять вони це, щоб не судиться і не витрачати час на ресурси по поверненню таких боргів.

Колектори надають інтереси кредитора за договором.

Кредитор, також може укласти договір з колекторами – називається договір комісії. Згідно з цією угодою, Ви залишаєтеся винні первісному кредитору, але мотивувати Вас до погашення боргу буде колектор. При такому договорі, кредитор платить частину грошей які Ви повернули колектору.

Стягнення боргу в судовому порядку.

Багато людей думають, що кредитор не має законого права стягнути борг в судовому порядку. Насправді це не так, а навпаки не тільки має, а й регулярно користується в Україні цим правом. Суд в даних ситуаціях практично завжди стає на боці кредитора і виносить відповідне рішення, яке потім приводить до виконання виконавча служба. При такому збігу обставин Ви також зобов’язані погасити всі судові витрати.

На практиці компанії досить рідко звертаються до суду при маленькій сумі боргу, так як це фінансово невигідно і простіше продати борг колекторам. При великій сумі боргу не думайте, що хтось Вам його простить і фінансова організація обов’язково звернеться до суду.

Вимагати з поручителя повернути борг, якщо він є в договорі.

Багато громадян в Україні на прохання родичів або знайомих стають поручителями по кредиту для того, щоб банк видав велику суму, не замислюючись про наслідки. Якщо Ви поручитель за кредитним договором і позичальник не може виконати умови договору, то банк може вимагати погашення кредиту з Вас, аж до подачі на Вас до суду.

Що буде, якщо не заплатити за заставний кредит в (автокредит, лізинг, іпотеку, ломбарді)?

При заставному кредиті ситуація трохи відрізняється ніж при без заставному кредиті, так як є запорука і не важливо в чиєму він користуванні. У випадку з ломбардом, згідно з умовами договору, застава переходить до кредитора і він не робить ніяких дій описаних вище.

При іпотеці або авто ломбарді кредитор як правило звертається до суду, продає заставу в рахунок погашення боргу і повертає Вам різницю. Варто відзначити, що ціна продажу в даному випадку нижче ринкової, тому що кредитор хоче якомога швидше отримати гроші.

Що буде, якщо не погашати позику? – Наслідки для позичальника!

Якщо вчасно не погашати борг по кредиту, то для позичальника можуть бути певні наслідки. Ці наслідки різні в залежності від того досудові вони чи ні.

Нарахування штрафів і пені.

На прострочення Вам будуть нараховуватися крім стандартних відсотків штрафи, а також пеня. Таким чином борг буде рости швидше. При погашенні кредиту в першу чергу погашаються пеня і штрафи, а потім тіло кредиту, тому дуже не вигідно фінансово допускати прострочення.

Якщо у мікропозик (позики до 30-ти днів) законодавчо обмежені пеня і штрафи 50% від тіла кредиту, то при довгострокових кредитах, борг по кредитній карті ці нарахування нічим не обмежені.

Погіршення кредитної історії.

При простроченні дані про Вас передаються в Українське Бюро Кредитних Історій. На ці дані дивиться кредитор при видачі Вам позики. Тому, при простроченні або при її наявності в минулому, Вам можуть відмовити у видачі кредиту або іпотеки в майбутньому. Тобто Ви для майбутніх кредиторів є дуже ризиковим клієнтом і як правило Вам відмовляють банки у видачі позики або його сума дуже незначна.

Стягнення боргу шляхом продажу майна.

Ваше майно можуть продати як при заставному так і без заставному кредиті. Але потрібно розуміти, що це можна зробити тільки після рішення суду. І якщо кредит без заставний, то виконавча служба дуже рідко це робить, так як є певні обмеження. Наприклад, вона не може продати квартиру, якщо у Вас немає іншого майна для житла.

Заборона на виїзд за кордон.

Заборона на виїзд за кордон також можливий тільки після рішення суду. Така заборона робить виконавча служба з метою, щоб Ви якомога швидше погасили борг.

Що буде, якщо не платити Приватбанку, мікропозикам, МФО та ін.?

Багато громадян України цікавляться що буде при несплаті боргу в Приватбанку, іншому банку, мікропозикам або МФО, наприклад ШвідкоГроші. Буде тут те ж саме що і при звичайному кредиті – описано вище. Не важливо в який саме кредитної організації Ви не платите борг, дії тут практично одні і ті ж з боку кредитора.

Яка відповідальність за прострочення або несплату позики?

На законодавчому рівні передбачена фінансова та кримінальна відповідальність за прострочений кредит.

Фінансова.

Фінансовою відповідальністю, є те, що Вам нараховуються додаткові штрафи і пеня, нарахування яких би не було при своєчасному погашенні кредиту. Відзначимо також, що якщо борг стягується в судовому порядку, то судові витрати кредитора оплачує позичальник, тобто Ви (а адвокати не такі вже й дешеві).

При мікропозиці нарахування штрафів, відсотків і пені в сумі не може перевищувати 50% від тіла кредиту за законодавством. Але це не означає, що Ви можете взяти 1000 гривень і в сумі заплатити трохи більше 1500 гривень. Може бути таке, що віддасте 5000 гривень. Наприклад, Ви взяли 1000 гривень, нарахували відсотки до 1500 гривень, потім Ви оплатили 500 гривень (а оплачуються спочатку відсотки згідно з договором), далі Вам нарахували відсотки і борг знову 1500 гривень, і так далі по циклу. Тому краще мікропозику оплачувати відразу на всю суму з урахуванням тіла кредиту.

Кримінальна.

Кримінальна відповідальність може наступити, якщо в судовому порядку буде доведено, що Ви навмисно взяли кредит і не збиралися його закривати. На практиці таке дуже складно довести і швидше за все не було в судовій практиці України.

Що робити, якщо нема чим платити позику?

Якщо Вам нема чим платити борг, то не варто просто «забивати» на нього. Краще спілкуватися з кредитором і домовиться про реструктуризацію або відтермінування плати за кредитом.

Також можна пере кредитуватися на вигідних умовах під 0,01% в іншій компанії, але така ставка можливо тільки при не великий сумі боргу.

Як не платити мікро позику законно?

Українське законодавство передбачає випадки, коли можна не платити кредит законно. Це не означає, що Вам повністю пробачать борг, але в даному випадку Вам не будуть дзвонити колектора, на Вас не будуть подавати в суд і в деяких випадках не будуть нараховуватися фінансові штрафи. У будь-якому випадку тримайте діалог з кредитором при описаних нижче ситуаціях.

Причини, через які можна не платити позику?

Описані нижче причини як правило дозволяють на час не платити кредит якщо Ви це документально підтвердите. Кредитор не сильно хоче, щоб Ви не платили позику, тому часто ці фактори є аргументом тільки в суді:

  • скорочення на роботі;
  • тимчасова відсутність джерела доходу;
  • тяжке захворювання;
  • втрата годувальника в сім’ї;
  • необхідність в терміновому переїзді;
  • непередбачені витрати, що не дозволяють виділяти кошти на погашення кредиту;
  • Неуважність і нехвалість при вивченні кредитного договору. Дуже складно довести, але законодавчо існує.

Чи не погашати позику можна в наступних випадках

Кредит можна не погашати законно, але на практиці це дуже рідкісні випадки і складно доказові:

  • якщо через нові обставин договір визнаний недійсним;
  • якщо умови угоди суперечать Закону України;
  • при оформленні кредитних канікул;
  • якщо позичальник ініціював процедуру банкрутства.
  • при незаконних діях кредитора;

Кредитор пробачив борг або його частину – потрібно заплатити податок!

При досить тривалому простроченні або при сильній юридичної підтримки кредитор може пробачити Вам частину боргу. Йому це вигідно з фінансової точки зору наприклад тому, що Ви заплатите 30% від тіла кредиту, а колекторам він би продав тільки за 20% від тіла позики.

У даній ситуації по законодавству України, Ви повинні заплатити податок у розмірі 18% від суми списаного кредиту.

Якщо компанію закрили (позбавили ліцензію) то можна не платити борг?

Дана ситуація є одним з найбільших помилок у сумлінних платників при яких виникає прострочення по кредиту. Кредит потрібно заплатити правовласнику попереднього кредитора. Якщо компанія збанкрутувала, то її активи розпродає фонд гарантування вкладів, який виплачує людям депозити.

Що буде, якщо не платити онлайн кредит 3 роки (3-5 років)?

За законодавством України, термін позовної давності по кредитах становить 3 роки. Це означає, що після закінчення 3-х років з моменту закінчення кредитного договору на Вас не подадуть в суд і не зможуть стягнути борг в судовому порядку. Але Вам можуть дзвонити, надсилати смс і нагадувати про борг.

Що буде, якщо не платити кредит? – Відгуки боржників.

У формі для коментарів нижче знаходяться відгуки та історії боржників, що з ними було якщо вони не платили кредит. Якщо у Вас є своя історія, то опишіть її і допоможіть іншим людям з інформацією як себе вести. Сподіваємося обговорень буде так багато, що можна їх буде назвати – форум! 🙂